İlginizi Çekebilir!
  1. Ana Sayfa
  2. Asya
  3. ÇÖL DEYİP GEÇMEYİN

ÇÖL DEYİP GEÇMEYİN

ÇÖL DEYİP GEÇMEYİN

Zafer Kantar: Birçok kişi “Çölde görülecek, yaşanacak ne var?” der. Hakikaten uzun yıllardır yeryüzünün en bunaltıcı sıcaklıklarının yaşandığı; susuz, uçsuz bucaksız kumlarında tehlikeli sürüngenlerin cirit attığı çöller hep hor görüldü. Halbuki örneğin Kuzey Afrika ve Arap Yarımadası’nın çöllerinde milyonlarca yoksul Bedevi göçebe hayatı yaşayarak dünyanın bu en zor iklim ve çevre şartlarına uyum sağlayarak hayatlarını yüzyıllarca sürdürdü. Son yüzyılda Arap ülkelerinin kapılarını Batı’ya açmasıyla birlikte Bedeviler de yaşadıkları ortamı dünya turizminin hizmetine sundu. Çöllerin de kendine has bir gizemi ve güzelliği olduğunu dünyaya göstermek istediler.

Çöldeki kampların otellerden eksiği yok
 
Zafer Kantar: Bizim için asıl önemli olan buradaki doğal yaşam.
Bedeviler bizi geleneksel ulaşım araçları olan develerle tanıştırdı. Arabayla 10 dakikada çıkılan bir kum tepesine deve sırtında bir saatte çıkınca bu insanların tarih boyunca kervanlarla ne kadar
zorluk çektiğine şahit olduk.
Çölde develerin yanı sıra Arap antiloplarına ve ceylanlara da
rastlıyorsunuz. Araplar için önemli olan şahinlerin direkt
kolunuza konması değişik bir tecrübe oluyor.

Gece çölün ortasında, Bedevi göçebe çadırlarını andıran, yüzme havuzu da dahil, şehir içindeki otellerden hiçbir eksiği olmayan kamplarda kalıyorsunuz.

 

Palmiye ve hurma ağaçlarının arasında yöresel şekilde dekore edilmiş kamplarda yerel Arap kıyafetlerini denemek, kına yaktırmak, nargile içmek ve Arap kahvesi ile hurma tatmak Amerika ve Avrupalı ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Kilim desenli minderlere yayılarak Arap müziğiyle oryantal dans gösterilerini izlemek ve ızgara et, sebze ağırlıklı akşam yemekleri yemek değişik bir atmosfer yaşatıyor. Yıldızları sayabileceğimiz berraklıktaki bir gökyüzü, denizin ortasında bir teknedeymişiz hissini veren sessiz bir ortam, günün adrenalin yüklü yorgunluğunu üstümüzden aldı. Sabah, güneşin kızıl renkteki kumların üzerinde doğuşunu izlemek ise ayrı bir keyif.                            

Kumda zorlu bir mücadele yaşanıyor
Çöle en kolay ve rahat ulaşılacak yerlerden biri Dubai. Dubai son 20 yılda büyük yatırımlarla son derece modern ve ekonomik açıdan önemli bir dünya markası haline geldi. Dolayısıyla farklı ülkelerden gelen işadamları ve turistler için burada bir çöl tecrübesi yaşamak da çok cazip oldu.
Birleşik Arap Emirlikleri’ni oluşturan yedi emirlikten biri olan Dubai’de lastikleri normalden daha az şişirilmiş, çöl için özel tasarlanmış, 4×4 bir araçla şehir dışına yaklaşık bir saatlik yolculuk yaparak Dubai Çölü Ulusal Koruma Parkı’na ulaşabiliyorsunuz.
Burada diğer araçlarla buluşup safariye başlanıyor. Araçlar güvenlik açısında tek başına hareket
etmiyor, birbirlerini makul bir mesafeyle takip ediyor. Diğer araçları izleyip onun kum tepeleri üzerinden kayarak inişini, tozu dumana katarak hızla ilerleyişini seyrediyor, aynı şeyin
biraz sonra sizin de başınıza geleceğini görüyor ve çölde ulaşımın arabalarla bile ne kadar zor olduğunu anlıyorsunuz.
Özel eğitimli şoförlerin bile kumla zorlu mücadele yaşaması arabanın içinde adrenalinizi iyice yükseltiyor. Tabii bir saatlik bu inişli çıkışlı safari sizin çölle tanışmanızı sağlıyor. Bireysel olarak kendi hâkimiyetindeki bir araçla kumu hissederek hız yapmak isteyenler 4 çekerli küçük ATV’leri kullanabiliyor ya da kum kaykayıyla kayabiliyor. Tüm bunları denizde dalgaların üstünde jet ski veya su kayağı yapmakla eşdeğer tutabilirsiniz. Tek farkı, bu sefer altınızda su değil, kum var.
Ne zaman ve nasıl gitmeli?
■ Arap Yarımadası’nda hava sıcaklığının yaklaşık 20-25 derece olduğu kasım-nisan arası çöl safarisi için en ideal dönem. Yaz aylarında sıcaklıklar bunaltıcı 40-45 derecelere çıkıyor.
■ Çocuklarla yapılacak ideal turistik çöl turları genellikle günübirlik veya iki günlük oluyor. Daha uzunları yetişkinler ve sağlık durumu elverişli olanlar için tavsiye ediliyor. Bu macera tur fiyatları 180 euro civarında.
■ Emirates Havayolları’nın İstanbul’dan direkt Dubai’ye haftada 11 uçuşu, kolay ve ekonomik uçma olanağını sunuyor. Emirates Holidays tur organizasyonlarını siz daha yola çıkmadan yapıyor.
Milliyet Rota

Yorum Yap