İlginizi Çekebilir!
  1. Ana Sayfa
  2. Asya
  3. Dalgıçların mabedinde köpekbalıklarıyla yüzdük

Dalgıçların mabedinde köpekbalıklarıyla yüzdük

Dalgıçların mabedinde köpekbalıklarıyla yüzdük

Malezya’ya ait Sipadan, dünyanın en temiz denizi ve çeşitli su altı zenginliğine sahip ikinci değerli adası.
Dalgıçların Nirvanaya ulaştığı yer olarak kabul edilen adada aylarca sıra bekledikten sonra sadece
2 gün dalınabiliyor. Ona da değiyor…

ZAFER KANTAR / MİLLİYET ROTA

 

Pasifik ve Hint okyanuslarının arasında yer alan binlerce adanın en büyüğü ve yağmur ormanı ile uzak doğunun akciğerleri kabul edilen Borneo’nun kuzey doğusunda küçücük bir adacık Sipadan. 2005 yılında Endonezya’dan Malezya’ya geçen Sipadan, aynı zamanda sınır adası ve üzerinde otel yapımına kesinlikle izin verilmiyor. Sürat motoru ile bir saatlik uzaklıkta bulunan Kapalai ve Mabul adalarındaki denizin içine doğru monte edilmiş sütunlar üzerindeki ‘su kulübesi’ adı verilen lüks ama ahşap odalardan oluşan otellerde kalınıyor.

 


Turkuaz renkteki denizin içinde uyanıyor, yemek yiyor ve terasta güneşlenirken deniz kaplumbağalarının sizi gözetlemesine şahit oluyorsunuz. Buraya en yakın Tawau şehrine uçakla gelenlere, vücut dengesini korumak için, uçuştan veya otele yerleştikten ancak 12 saat sonra dalış izni veriliyor. Dönerken de uçuştan 12 saat evvel dalışı bitiriyorlar. Adada dalmak için aylar öncesinden rezervasyon yapmak gerekiyor. Çünkü dünyanın her yerinden yoğun talep var ve adanın ve su altı canlılarını korumak için günde sadece 120 kişiye dalış izni veriliyor.

Eğer profesyonel dalgıç iseniz 3 öğün sebze ve bazı meyvelerle hafi f şekilde karnınızı doyurmak mecburiyetindesiniz. Her gece içki içme serbestliğiniz bile yok. 50 metreye kadar dalanların midelerini hep boş tutmaları için personel titizlikle takip ediyor ve müşterilerinin her türlü sağlığını
hep ön planda tutuyor.

Yüzerken bize katıldılar

Buralara kadar gelip de dalmamak olmaz tabii! Kendi ülkesinden dalış sertifikası olanlar oldukça derine dalarak sertifikalarına daha fazla yıldız ekliyorlar. Olmayanlar ise dalış eğitmeni eşliğinde 10-15 metre’de bile hayatı boyunca bir daha şahit olamayacağı su altı hayatını gözlemliyor. Tabi bu denizin sürprizleri var. Daha dalar dalmaz deniz kaplumbağası, Müren balığı, aslan balığı gibi deniz canlılarıyla birlikte küçük boyutta bile olsa köpek balıkları size eşlik ediyor. Su altı resif ve mercanlarla dolu olduğundan tüm canlılar doyuma ulaşmış ve insanlara saldırmıyor. Ancak mercanları ve balıkları ellemek yasak. Bize
eşlik eden Malezya Turizm Türkiye Direktörü Bahruddin Suleiman çarpıcı bir bilgi veriyor:
“Sipadan Adası civarında yaklaşık 3 bin çeşit deniz canlısı yaşıyor. Bu, dünyanın herhangi bir bölgesinde
yaşayan deniz canlısı türlerinin en fazla olanı. Bu adayı ve etrafını korumak mecburiyetindeyiz. Açıkçası sadece parası olan değil, buranın kıymetini bilen, tadını çıkartabilecek, sınırlı sayıda konuğumuzu
burada ağırlayabiliyoruz.”

Su çingeneleri

Sipadan yanında gecelenen Kapalai ve Mabul adası civarı su çingeneleriyle dolu. Dünyanın her yerinde milliyet ve toprakları olmayan Bajau çingeneleri bu bölgede suyun üzerine kurdukları köylerde yaşıyorlar.

Ormanlardan topladıkları ağaçlarla su üzerine inşa ettikleri sütunlar üzerindeki barakalarda kalıyorlar. Yıllardır tüm hayat tarzları suya göre düzenlenmiş. Kalabalık bir aile yapıları var ama kimlikleri yok. Hangi dine mensup veya neye inanıyorlar kimse bilmiyor.

Dillerini bile kimse anlamıyor. Balık ürünleriyle besleniyorlar ama karadan topladıkları yiyecekleri tüketiyorlar.
Genellikle tekne ve su barakalarında kendi aralarında eğleniyorlar. Motorla yaklaşan yabancıların sadece kendilerini seyretmelerine izin veriyorlar. Barakalarına çıkamıyorsunuz.

İşte dünya böyle bir şey
Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da bulunan 1 metrelik bronz denizkızı heykelinin Kapadokya’dan
daha fazla turist çektiğini biliyor muydunuz?

Yorum Yap