İlginizi Çekebilir!
  1. Ana Sayfa
  2. Asya
  3. Saraylar turist kaynıyor

Saraylar turist kaynıyor

Saraylar turist kaynıyor
3

Güney Kore başkenti Seul’un nüfusu 10 milyonun üzerinde. Nüfus yoğunluğu açısından dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri. Ancak şehirde bir hava veya gürültü kirliliği, bir uğultu bile yok. Halk son derece disiplinli bir şekilde günlük telaşını yaşıyor. Kurallara uymamanın cezaları çok yüksek. Gece geç vakit dahil günün her saati güvenli. Insadong semti bir alışveriş merkezi ve tüm dükkânlar 24 saat açık. Çeşitli restoran, bar ve müzikli eğlence yerleri renkli. Üstelik kimse kimseyi rahatsız etmiyor.

Yüksek binaların arasında geniş bahçeleriyle yer alan çeşitli saray ve tapınaklar Seul’e nefes aldırıyor. Bunlardan biri olan Gwanghwamun Sarayı’nın muhteşem yapısı, dev bahçesi, geleneksel kıyafetler
içindeki Koreliler ve buraları ziyaret eden çok sayıda yabancı turist beni çok etkiledi. Dünya teknoloji devi oldukları her yerde göze çarpıyor. Örf ve âdetlerine çok düşkün olan halk her türlü son teknolojiyi de kullanıyor. Bir de Güney Koreliler çok tedbirli.

Mesela, gitmek istediğiniz yerin ne kadar zaman alacağını veya bir şeyin ne kadar tutacağını birine sorarsanız, onun üçte birini düşünün.

Eğer 15dakika diyorsa kesin 5 dakikadır. Size başınıza ender gelecek en kötü ihtimali söylüyorlar, mahcup olmak istemiyorlar. Güney Kore halkı sağlıklı beslenme ve yaşama çok önem veriyor. Kozmetiğe
çok önem veriyorlar. Ayrıca uzak doğunun en önemli hastane ve estetik bakım merkezleri daha çok Seul yakınlarındaki modern bir şehir olan Incheon’da bulunuyor.

 

Zafer Kantar (@kantar.z)

Yorum Yap