İlginizi Çekebilir!
  1. Ana Sayfa
  2. Avrupa
  3. Belgrad turlarına ilgi artıyor

Belgrad turlarına ilgi artıyor

Belgrad turlarına ilgi artıyor
Sırbistan’ın başkenti Belgrad, sadece vizesiz ve Osmanlı’nın izlerini taşıdığı için değil, eğlencesi ve gastronomisiyle de tercih edilen bir şehir. Lezzetli yemekleri uygun fiyata yiyebileceğiniz Belgrad’da favori yemeklerim, bir tür kebap olan Cevapcici, Karacorceviç Steak
 
Cem Polatoğlu / Milliyet Rota
 

 

1980’li yılların sonu. Otobüsle İtalya turları revaçta. Gidiş ve dönüşte birer gece Belgrad’da konaklıyoruz.
Gidişte, kahvaltıdan sonra Kanuni Sultan Süleyman tarafından alınan ve Beyaz Şehir adıyla bilinen Belgrad’da Osmanlı eseri Kalemegdan (Kale Meydanı), Mora Fatihi Damat Ali Paşa Türbesi, Sokullu Mehmet Paşa çeşmesi, Fikirbayır, Stambol (İstanbul)  Kapısı, Nebojsa Kulesi, Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği nokta, Bayraklı Camii geziliyor.

Dönüşte ise Karlofça Antlaşması’nın yapıldığı Sremski Karlovci ve ardından Novi Sad.
Uçaklı turlar, otobüslü turların yerini alınca bu güzel eski Osmanlı şehri acentalar tarafından ihmal edildi. Avrupa vizeli turlarda zorluklar çıkınca Belgrad yeniden keşfedildi; artık hemen her tur
şirketi 200 euro’dan başlayan fi yatlarla hafta sonu turlar düzenlemeye başladı. Belgrad, sadece vizesiz ve Osmanlı’nın izleri bulunduğu için değil, eğlencesi ve gastronomisiyle de tercih edilen bir şehir oldu. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin turizmdeki uluslararası yüzü Uzakrota’nın düzenlediği ve 8 ülkenin katılımıyla gerçekleşen Balkan Turizm Zirvesi’ne konuşmacı olarak katıldım.

Turist gözüyle tanıdım
Bu kez rehber değil, turist gözüyle Belgrad’ı tanıma fırsatım oldu. İnanın tüm kafi le için havaalanından itibaren ilk göze çarpan, muhteşem zarafetleriyle “Sırp kızları” oldu. Sırp kızları gibi tüm güzellikleri bir arada taşıyanını pek görmedim. Erkeklerde ise göbek yok. Çünkü 7’den 70’e herkes spor yapıyor.

Ülke küçücük, nüfus 7 milyon ancak her spor dalına adam yetiştiriyorlar ve her branşta iddialılar. Belgrad’ın gece eğlencesi muhteşem. Müzikler bize yabancı değil. Rumeli türkülerine her mekânda rastlıyorsunuz. Yeme içme özellikle et yemekleri çok ucuz, çok lezzetli. Ballı Rakı, Cevapcici  ve Karacorciya, Karacorceviç Steak benim favori Sırp lezzetlerim. Favori mekânım Knez Mihaliova da Vuk Restoran. Tek dert her yerde her ortamda sigara içilmesine müsaade edilmesi.

Taksilere ve casino yani kumarhanelere dikkat. Sadece üst ışığı pembe olan taksilere binin. Diğerleri kapkaç taksi. Sakın iyi derecede dil bilmeyenlere yol sormayın. Burnunun dibindeki yeri göstermek yerine tramvaya bindirilip 5 durak öteye gönderilebilirsiniz. Bir gününüzü mutlaka Karlofça ve Novi Sad’a ayırın. Karlofça Antlaşması’nın yapıldığı binanın (Kilise) 4 kapısı var. 4 ayrı kapıdan salona giriş yapmışlar.
Sırplar, Türkleri aldıkları kapıya daha sonra duvar örmüşler. Türkler bir daha buralara giremez anlamına gelen bu kapıyı eski Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün ziyaretinden sonra itirazı
üzerine kaldırmışlar. Novi Sad’ı ise nedense binaları, meydanları itibariyle Avusturya’ya benzettim. 
Sırbistan’ı tanıyalım
Osmanlı İmparatorluğu’ndan bağımsızlığını almış ve 420 yıl Osmanlı
toprağı olarak kalmıştır. 1878’de Berlin Antlaşması ile bağımsızlığını ilan etmiş, 1. Dünya
Savaşı sonrasında Yugoslavya topraklarına dahil olmuştur. 3 Haziran 2006 tarihinde ise Yugoslavya’nın
dağılmasıyla tekrar bağımsız ülke konumuna girmiştir.
Ülkenin bir de özerk bölgesi var: Başkenti Novi Sad olan Voyvodina. Voyvodina’da yoğun bir Macar azınlığı bulunmakta. Sırbistan nüfusunun yüzde 82’si Sırp, geri kalan yüzde 18’lik kısmı ise Macar, Boşnak, Roman ve diğer azınlıklar oluşturuyor.

Yorum Yap