1. Ana Sayfa
  2. Avrupa
  3. Endülüs’ün başkenti: Sevilla

Endülüs’ün başkenti: Sevilla

Endülüs’ün başkenti: Sevilla
1

Portakal ağaçları ve birbirinden hoş yapılarla süslü tertemiz Sevilla, capcanlı ve buram buram tarih
kokuyor. “Romantik bir tatil için nereye gidilir” sorusunun cevabı olan şehirde etkisi hâlâ tarif
edilemeyecek kadar güzel rüya gibi üç gün yaşadım

NİL GİZEM ALPAR BOSMA 

 

 

 

 

 

 

Sevilla, İspanya’da Endülüs bölgesinin başkenti. Şehir asırlar içerisinde farklı kültürlere ev sahipliği yapmış ancak Endülüs zamanlarından kalma Arap mimarisi ve havası dokusuna işlemiş. Araplar gittikten sonra esintileri yok etmeye çalışmak yerine eskiyi yeni kültürle harmanlayıp, büyülü bir şehir inşa etmişler. Bugün, portakal ağaçları ve birbirinden hoş yapılarla süslü tertemiz, capcanlı ve buram buram tarih kokan sokaklarında yürürken denk geldiğiniz Flamenko dansı ile beraber kendinizi romantizmin hakimiyetine bıraktığınız rüya gibi bir şehir Sevilla.

Bisikletle gezebilirsiniz

Sevilla, ortasından geçen Guaddalquivir Nehri tarafından ikiye ayrılıyor. Ancak düz ve küçük bir
şehir olması sebebiyle yürüyerek ya da bisikletle gezmek mümkün. Şehrin görülmesi gereken başlıca yerleri ise şunlar:

Plaza De Espana: Burası Sevilla’nın görkemli meydanı. Maria Luisa Parkı’nın içerisine inşa edilen ve etrafı kanallarla çevrili muhteşem yapıyı gezebilir, sandalla kanalların tadını çıkarabilir,
bisikletle parkta turlayabilirsiniz.

Real Alcazar: Muhteşem mimarisi, bahçeleri ve havuzlarıyla Endülüs hakimiyetini en çok hatırlatan yapı. Game of Thrones’un bazı bölümlerinin de çekildiği saray oldukça büyük.

 

 

Sevilla Katedrali ve La Giralda Çan Kulesi: 1402’de Almohad Camii’nin yerine yapılan UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Sevilla Katedrali, dünyanın en büyük katedrali ve 3. büyük kilisesi. La Giralda ise Sevilla Katedrali’nin cami minaresi yıkılarak inşa edilen çan kulesi. Kristof Kolomb’un mezarı
da burada.

Torro del Oro: Endülüs Emevileri döneminde gözetleme kulesi olarak inşa edilmiş. Günümüzde denizcilik müzesi olarak hizmet veren kule, tarihte uzunca bir süre zindan olarak da kullanılmış.
Ayrıca boğa güreşlerinin yapıldığı Plaza re Toros’a, Flamenko gösterileri için Flamenko Müzesi’ne gidebilir, Santa Cruz’un daracık sokaklarında keşfe çıkabilir, modern mimari ürünü ve dünyanın en büyük ahşap yapısı Metropol Parasol’u ziyaret edebilirsiniz.

Sevilla hakkında 7 bilgi

  1. Birçok kaynağa göre tapasın (küçük porsiyonlar halinde servis edilen birbirinden lezzetli yemekler) anavatanı.
  2. Endülüs bölgesinin ünlü müziği ve dansı Flamenko da bu şehirde doğmuş.
  3. Sevilla birçok sanatçıya ilham kaynağı olmuş ve UNESCO tarafından ‘Müzik Kenti’ unvanına layık görülmüş. Bizet’in Carmen’i, Rossini’nin Sevilla Berberi’si, Mozart’ın Don Juan’ı, Beethoven’ın Fidelio’su şehirde geçen en bilinen operalar.
  4. Cervantes, Don Kişot isimli eserini günümüzde Denizcilik Müzesi olarak  hizmet veren Torro del Oro’da hapis yatarken yazmış.
  5. Kristof Kolomb, Guaddalquivir Nehri’nden Amerika’yı keşfedeceği yolculuğa başlamış.
  6. Dünyada en fazla portakal ağacının olduğu şehirde 25 binin üzerinde ağacın olduğu söyleniyor.
  7. İspanya’nın birçok turistik yerinde artık uygulanmayan Sieasta, Sevilla’da hâlâ sürdürülüyor. Dükkanlar öğle saatlerinde kapanıyor, sokaklar birkaç saatliğine sessizliğe bürünüyor ve sonra hayat yeniden başlıyor.

Milliyet Rota

Yorum Yap