1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Her balığın mevsimi başka

Her balığın mevsimi başka

Her balığın mevsimi başka

Kışın en güzel tarafı çeşit çeşit balıkların sofralarda yerini alması. Her balığın lezzetli olduğu dönem değişiyor. Sezon levrekle açılıyor, kalkan, hamsi, palamutla devam ediyor

Üç tarafı denizlerle çevrili bir coğrafyaya sahip olan Türkiye, balık çeşitliliği açısından çok şanslı. Kırmızı ve beyaz ete oranla protein zengini balık, vücut için önemli bir besin değeri. Izgaradan kızartmaya, çiğ
yenilenden buğulamaya kadar farklı tüketim şekilleri bulunuyor.
Karadeniz’in hırçın sularında yetişen hamsinin bin bir çeşit yemeği yapılırken, sebzelerle lezzetlenen levrek, ızgara yapılan çinekop tadından yenmez. Peki, denizlerimizde yaşayan balıklar hangileri ve en lezzetli dönemleri ne zaman? Tüm merak edilen bu bilgileri favorilezzetler.com yazarı Gülten Özdemir’den aldık.


Levrek: Eylül ve ekim levreğin asıl yenilmesi gereken aylar. Bu balığın yağlı olduğu zaman, ızgarası
lezzetli oluyor. Karadeniz, Marmara ve Boğaz’da yaşıyor.

Palamut: Ağustos, eylül, ekim, kasımda hem çok lezzetli oluyor hem de bol çıkıyor. Karadeniz, Marmara ve Ege palamutun çıktığı denizler.

Torik: Ekim, kasım, aralık ayları toriği tam yeme zamanı. En çok Karadeniz, Marmara ve Boğaz sularında görülüyor.

Kışın lezzeti hamsi

Hamsi: Türkiye’de en çok sevilen ve bol miktarda tutulan hamsi soğuk suları seven bir balık. Yağ ve lezzet açısından zengin olduğu aylar ekim, kasım, aralık, ocak ve şubat. Bu aylarda mutlaka tüketilmeli.
Hamsi, köftesi, buğulaması, ızgarası tavası, pilavı kısacası birçok tarifle sofralarda yerini almakta. Karadeniz ve Marmara denizleri hamsinin en çok görüldüğü sular.

Kalkan ve Kefal: Bu türler mart ayında hem bol hem de çok lezzetli oluyor. Martta uskumru çiroz olmaya başlıyor.

Bu balıkların yanı sıra Karadeniz, Marmara ve Boğazda yaşayan gümüş, izmarit, mezgit, şubat, mart, nisan, mayısta bol çıkıyor. Lahos, sinarit, kılıç, orkinos ise haziran, temmuz, ağustos, eylül aylarında lezzetle tüketiliyor. Bu türler, Marmara, Ege ve Akdeniz’de yaşıyor. Çinekop, sarıkanat, sarıağız, akya, kaya balığı, trançanın temmuz ayında yenilmesini tavsiye ediyoruz. Eylül ayı başlarına kadar bu balıklar lezzetini koruyor. Temmuz ayında barbunya ve tekir lezzetli balıklar arasında yer alıyor. Bu dönemde ayrıca pavurya, böcek, ıstakoz da bolca çıkıyor.

Çıtır istavrit

Türkiye’de hamsiden sonra en çok tüketilen balık olan İstavrit de geniş bir dönemde tüketilmekte.
Ağustos başından itibaren çıkan bu balık türü, bütün kış ayları boyunca sofralarda yerini alıyor. Çıtır çıtır bir lezzet için istavrit tava yapılabilir. Temmuz ayı sardalya balığının mevsimi. Eylüle kadar lezzetini
koruyan sardalyayı taze olarak yaz boyu afiyetle   yiyebilirsiniz.

Milliyet Rota