İlginizi Çekebilir!
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Kampta Sıcak Uyumanın 9 Yolu

Kampta Sıcak Uyumanın 9 Yolu

Kampta Sıcak Uyumanın 9 Yolu

Kış kamplarında özellikle çadır ve  uyku tulumu , kampta sıcak uyumada etkisi çok önemli faktörlerden biri. Konfor derecesi eksilerde olan bir uyku tulumunda rahat uyunurken, daha sıcak konfor değerlerine sahip tulumlarda ek olarak koruyucu giysilerin önemi büyük.

Kolay üşüyen biriyseniz özellikle bu adımları mutlaka değerlendirmenizde fayda var.

 

1- Vücudunuzu ısıtın

Uyku tulumuna girmeden önce bazı küçük hareketlerle (küçük sıçramalar, birkaç şınav vb.) vücudunuzu ısıtın. Soğuk halde uyku tulumuna girmek daha zor ısınmanıza neden olacaktır.

ÖNEMLİ: Terleyecek kadar değil, sadece ısınacak kadar hareket yapın!

 

2- Termal giysiler

Uyumadan önce mümkünse termal içlik benzeri şeyler giyilmelidir. Ayrıca gün içinde kullandığınız kıyafetlerle uyumamalısınız. Az da olsa terli veya nemli olabileceklerinden ısınmanızı zorlaştıracaklardır.

 

3- Bol su tüketin

Vücudunuzun sıcak kalabilmesi için yeterli miktarda su tüketmeniz gerekmektedir. Yeterli miktarda su tüketmediğiniz zaman vücudunuz daha hızlı ısı kaybedecek ve ısınmanız da o kadar zor olacaktır. Yatmadan en az 1 saat önce içeceğiniz 1 litre su çok daha kolay ısınmanızı sağlayacaktır.

 

4- Atıştırmalıklar

Eğer gece hava çok soğuk olacaksa yatmadan önce vücut tarafından yavaş yakılan yağlı atıştırmalıkları yemek vücudunuzun sıcak kalmasına yardımcı olabilecektir. Bu tarz yiyecekler kahveden veya refine şekerlerden çok daha etkilidir.

 

5- Sıcak su torbası

Sıcak su torbasını su ile doldurduktan sonra bir havluya veya yanımızdaki herhangi bir kıyafetle iyi sardıktan sonra, uyku tulumunun içine ayaklarınızın olduğu yere komak uzun süre süre sıcak kalmanıza yardımcı olacaktır.

 

6- Bere kullanın

Vücut sıcaklığınızın büyük kısmını kafamızdan kaybederiz. Bu nedenle yatmadan önce bere takmanız gece boyunca sıcak kalmanızda çok önemlidir.

 

7- Ağzınızı ve burnunuzu dışarıda tutun

Uyku tulumu içine tamamen gömülmeyin. Ağız ve burnunuz kesinlikle dışarıda olsun. Gece boyunca nefesinizden kaynaklı oluşacak nem uyku tulumu içindeki sıcak havayı engelleyecektir.

 

8- Mat kullanın

Yerden gelebilecek soğuk havayı önlemek için mümkünse yalıtımı iyi olan bir mat kullanın.

 

9- Termal Çorap

Bir diğer önemli konu ayakların sıcak tutulmasıdır. Uyku tulumuna girmeden önce nemli çorapların değiştirilmesi ve termal çoraplar giyilmesi vücut ısınız için çok faydalı olacaktır.

Yorum Yap