İlginizi Çekebilir!
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Ülke ülke geziyor ATATÜRK’ü anlatıyor

Ülke ülke geziyor ATATÜRK’ü anlatıyor

Ülke ülke geziyor ATATÜRK’ü anlatıyor
1

Yurt dışında bir diplomat gibi Türkiye’yi temsil eden Doğukan Dagal, şimdiye kadar 57 ülke gördü. Öğrencilere Türkiye’yi ve Atatürk’ü tanıtan genç gezgin, 5 ülkeden toplam 177 çocuğa ulaştı. Projesi kapsamında 9 ülkeden 600 çocukla bir araya gelecek

Şu anda 24 yaşında olan Doğukan Dagal, 11 yaşında Türkiye’nin bir ucu Kırklareli’den diğer ucu Van’a yaptığı yolculukla seyahatlerine başladı ve bugüne kadar 57 ülke gördü. ‘Yurtdışına çıkan herkesin birer diplomat olduğu ve ülkesini temsil ettiği’ düşüncesini benimsediğini ifade eden Dagal, hayata geçirdiği proje kapsamında yurt dışında öğrencilere Türkiye’yi ve Atatürk’ü tanıtıyor. Projesiyle 5 ülkede 177 çocukla buluşan Dagal’ın hedefi nde 9 ülkeden 600 çocukla bir araya gelmek var. Doğukan Dagal’la seyahatleri ve projesi hakkında konuştuk.

Sizi tanıyabilir miyiz?

Kırklareli’de yaşıyorum. Fotoğraf çekmeyi, seyahat etmeyi, sosyal medyada seyahat ettiğim yerlerle ilgili hikâyelerimi paylaşmayı, proje üretip hayata geçirmeyi çok seviyorum. Kendimi bir cümleyle tanımlamak istesem şöyle olurdu “Hayallerimi gerçekleştirmek beni hayata bağlıyor ve ben bu yüzden çok büyük hayaller kurmuyorum.”

 

Projenizden bahseder misiniz?

Aylar önce kurucu ve yönetim kadrosunda yer aldığım Istranca Ekolojik Yaşam Derneği adına Diplomasiye Genç Bakış adlı projeye seçildim. Anlatılanlar çok hoşuma gitmişti, yurt dışına çıkan
bireyler olarak aslında hepimizin birer diplomat olduğunu ve ülkemizi temsil ettiğimizi hatırlattılar.
Bu proje benim için dönüm noktası oldu. Yıllardır hayalim olan seyahat ederken Türkiye’nin ve Atatürk’ün tanıtımını bu projeden sonra tamamen kafama koydum ve bu noktaya kadar geldim. Okullara gittiğimde çocuklara Türkiye ve Atatürk hakkında slaytla bir sunum yapıyorum. Sonrasında
soru cevap şeklinde ilerliyoruz.

Kaç öğrenciye ulaşmayı hedefliyorsunuz?

Vietnam, Malezya, Endonezya, Filipinler, Hong Kong’da 177 öğrenciyle bir araya geldim. Listemde Tayvan, Makao, Kore ve Japonya var. Tahminen proje sonunda 600 öğrenciye ulaşacağım.

Masraflarınızı nasıl karşılıyorsunuz?

Babam benim dünyayı gezip görüp dünya vatandaşı olmamı her zaman destekledi, maddi manevi sürekli yanımda oldu. Ayrıca Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu projemin konaklama masraflarına Kırklareli Belediyesi adına yardımcı olabileceklerini belirtmişti. Kendisinin desteğiyle projemi gerçekleştiriyor olmaktan çok mutluyum.

Projeyi gerçekleştirdiğiniz ülkelerde Türkiye’ye bakış açısı nasıl?

Tepkiler genel olarak olumlu. Ancak Müslümanların ağırlıklı olduğu bölgelerde Türkiye’yi tanıyanların ve sevenlerin oranı daha fazla. Endonezya, Malezya ve Brunei’de Türkiye’den geldiğimi söylediğimde yüzlerinde gülücüklerin farklı bir samimiyetle aydınlandığını hissettiğim çok oldu. Turistik olmayan yerleri de ziyaret ediyorsunuz.

Korkmuyor musunuz?

Turistik olmayan yerlerde kendimi daha güvenli hissediyorum. İnsanlar yabancı birini gördükleri zaman çok mutlu oluyorlar. Örneğin Endonezya Pontianak’ta insanlar dakikalarca bana bakıyorlardı. Çok şükür şimdiye kadar başıma herhangi bir kötü olay gelmedi.

MİLLİYET ROTA