İlginizi Çekebilir!
  1. Ana Sayfa
  2. Röportaj
  3. Sporun peşinden dünyayı geziyor

Sporun peşinden dünyayı geziyor

Sporun peşinden dünyayı geziyor
1

Emre Uğurlu’nun hayatı adeta uçakta geçiyor. Onun seyahatlerini farklı kılan, sporun izlerini takip etmesi. Kimi zaman tenis turnuvası için İngiltere’ye, kimi zaman da Dünya Kupası için Brezilya’ya gidiyor.

Bugüne kadar 50’ye yakın ülke gören ve 100 ülkenin takımlarına ait bin 200’den fazla atkıya sahip olan Uğurlu, Dünya Kupası’nın peşinden Rusya’ya gidecek. Spor dışındaki seyahat planında ise Afrika var

Aysel Bozan Yılmaz

RERFORM Türkiye, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Doğu Avrupa Genel Müdürü Emre Uğurlu, bugüne kadar
50’ye yakın ülke gördü. Onun seyahatlerini farklı kılan, büyük çoğunluğunu sporun peşinden yapması.
İşi nedeniyle sık seyahat eden Uğurlu, adeta uçakta yaşıyor. Bundan da hiç şikâyetçi değil. 100’e yakın farklı ülke ve takıma ait bin 200’den fazla parçadan oluşan atkı koleksiyonuna da sahip Uğurlu ile iki en önemli tutkusu spor ve seyahat üzerine sohbet ettik…

■ Sporun peşinden farklı ülkelere gidiyorsunuz. Bu seyahatlerinizden bahsedebilir misiniz?

Çocukluğumdan itibaren spora hep ilgi duydum. Oyunculuk, antrenörlük, taraftarlık, hakemlik, yöneticilik, spor medyası gibi farklı seviyelerde hep sporun içinde oldum. Hem işim hem de hobim olan sporunpeşinde dünyayı geziyorum. Seyahat etmek de olmazsa olmazım. Bu iki tutkum birleştiğinde tadından yenmez bir durum ortaya çıkıyor. Seyahat için sporun türü pek fark etmiyor. Futbol Dünya Kupası için Brezilya’ya da gidiyorum, tenis turnuvası için İngiltere’ye de. Maçları yerinde izlemeyi
seviyorum. Şampiyonlar Ligi fi nalleri, dünya kupası gibi organizasyonlarda ve Türkiye’deki birçok futbol maçında, aksilik olmadıkça tribündeyim. Futbolun yanı sıra iyi bir Euroleague ya da Federer-Djokoviç maçını tribünde izlemenin tadı da başka.

■ Seyahatin sizin için önemi ne?

Hem hayat tarzı hem de en büyük hobilerimden biri. Farklı yerlerde farklı kişilerle tanışmak, farklı tatlar tatmak beni heyecanlandırıyor.

■ Sporla öne çıkanlar ülkeler hangileri?

İngiltere tam bir spor cenneti. Başta futbol olmak üzere, birçok farklı spor türünün en üst düzey maçlarını orada izleyebiliyorum. Futbolla yatıp kalkan Brezilya’da Dünya Kupası’nı izlemek olağanüstüydü. Kendine has sporlarıyla ABD’de Super Bowl’u izlemek muhteşem bir tecrübe.

■ Daha çok iş için mi geziyorsunuz?

Eşit oranda diyebilirim. İş için olmayan seyahatlerim de ya spor için ya da ailemle oluyor.

■ İş için olmayan seyahatlerde en çok hangi ülkelere gitmeyi tercih ediyorsunuz?

İtalya neredeyse her yıl gittiğim ülkelerin başında. Çocuklarım ve eşimle de kış aylarında Slovenya,
Fransa’ya kayağa gidiyoruz. Yazları ise tekne turu yapmayı çok seviyoruz.

■ Seyahatlerinizde neler yapıyorsunuz?

Gittiğimiz yerin gastronomik kültürüne mutlaka önceden hakim olur ve deneriz. Çocuksuz gittiğimiz
tatillerde müzik ve sporun içinde olduğu birkaç farklı aktiviteyi yakalamaya çalışırız.

Atkı biriktiriyor

■ Seyahatlerinizden enteresan hikâyeleriniz var mı?

15 yıl kadar önce, Sakız Adası’nda pasaportumda KKTC damgası var diye gözaltına alınıp, 3 saat sorgulandım. Pek de keyifli değildi, beni oldukça germişti. 2013 Şampiyonlar Ligi Finali’nde hayranı olduğum Brezilyalı Ronaldo’nun yanımdaki koltuğa oturması ilginç ve heyecanlandırıcı bir tesadüf olmuştu.

■ Atkı koleksiyonunuz bulunuyor. Hangi ülkelerden kaç atkınız var?

Şu an 100’e yakın ülke ve takıma ait 1.200’den fazla parçadan oluşan geniş bir atkı koleksiyonum, 250 civarında da formam var. Türkiye’nin 81 ilinin tamamından da koleksiyonumda atkı bulunuyor. Bu koleksiyon, spora ve futbola olan ilgimin uzantısı. 20 yıl önce bir iddia sonucu arkadaşımdan atkı kazandım ve o ilk atkıyla biriktirmeye başladım. Sonra gittiğim maçlardan birer anı olsun diye atkı almaya devam ettim. Hedefim bir gün onları sergilemek.

■ Bundan sonraki planınızda ne var? 

Afrika’da safari yapmak istiyorum. Doğal yaşam ortamlarında hayvanları takip etmenin muhteşem olduğunu düşünüyorum. Kuzey Işıkları’nı göreceğim bir seyahati de mutlaka eşimle yapacağım. 2018’de Dünya Kupası’nın yapılacağı ülke Rusya’da futbol dolu uzun bir zaman geçirmeyi planlıyorum.

Milliyet Rota

Yorum Yap