İlginizi Çekebilir!
  1. Ana Sayfa
  2. Türkiye
  3. Saklıkent Kanyonu ve Gizlikent Şelalesi

Saklıkent Kanyonu ve Gizlikent Şelalesi

Saklıkent Kanyonu ve Gizlikent Şelalesi

Bu yazıda Fethiye’den 50 km uzaklıktaki iki güzel yeri anlatmaya çalışacağım sizlere. Gizlikent Şelalesi ve Saklıkent Kanyonu. Bu iki yer birbirine 2 km uzaklıkta ve  Fethiye ile Antalya arasında kalmaktadır. Biz bu bölgelere Fethiye’den kendi aracımızla ulaştık ama Fethiye merkezden de  ulaşım çok kolay. 15 dakikada bir minibüslerle ulaşabileceğiniz gibi Ölüdeniz ve Fethiye’deki tur şirketleriyle de ulaşım sağlayabilirsiniz. Fethiye’den yola çıktıktan sonra 40-45 dakikada vardığımız bu bölgede ilk varış noktası Gizlikent olsa da biz ilk önce 2 km daha uzaktaki Saklıkent Kanyonuna gittik çünkü parkurun daha uzun ve zorlu olduğunu duyduk. Henüz enerjimiz yerindeyken ilk oraya tırmanmak istedik.

Saklıkent Kanyonu

İlk önce 7 tl ödeyerek milliparka giriş yapıp sonradan yapılmış dar bir köprüden geçerek buz gibi doğal kaynak sularının aktığı yere geliyorsunuz.

Daha sonra eğer isterseniz kanyonun iç tarafına ilerleyebilirsiniz. Zaman zaman çok dar  aralıklardan,  kaygan kayalıklardan geçerek biraz zor da olsa kanyonun sonundaki şelaleye varıp orada belinize kadar gelen tatlı suda yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Şelaleye kadar çıkmaya karar verdiyseniz eğer yanınıza eşyalarınızı muhafaza etmek için küçük bir sırt çantası ve  yer yer suların içinden geçeceğiniz için su ayakkabısı alın. Ayakkabıyı orada kiralıyorlar ama eğer zaten sizde varsa yanınızda götürmeyi unutmayın. Size parkurda ücret karşılığı rehberlik etmek isteyenler olabilir fakat bence hiç gerek yok. Orada sizin gibi bir sürü insan olacağından yardımlaşarak şelaleye çıkabilirsiniz ama herhangi bir fiziksel rahatsızlığınız varsa sonuna kadar çıkmamanızı tavsiye ederim.

Bu kadar yol yürüdükten sonra haliyle acıkıyorsunuz. Kanyona giriş yaptığınız yerin hemen altında 20-25 lira civarı bir ücret karşılığında suyun içindeki masalara oturarak balık yiyebilirsiniz. Yemek yedikten sonra da dilerseniz rafting yapabilirsiniz.  yapmak isteyenler için de ücretli çadır alanı mevcut. Burada karnımızı doyurduktan sonra 2 km uzaklıktaki Gizlikent şelalesine geçtik.

Gizlikent Şelalesi

Şelaleye ulaşmak için su içindeki taşlara basa basa  ilerledik. Saklıkent kanyonundan farklı olarak buranın etrafı yemyeşil ve yürümesi daha kolay. Ayrıca şelalesi çok daha gür akmakta. Buradaki suyun altında birkaç dakika durarak sıcak havanın vücudunuzda bıraktığı tüm olumsuz etkilerden kurtulabilirsiniz.

Yorum Yap